TOP 15 Franza Ferdinanda

franz_ferdinand

20 marca to dzień szczególny z wielu powodów. Po pierwsze dziś mija tydzień od wyboru nowego papieża Franciszka I. Po drugie dziś jest 41. rocznica urodzin Alexa Kapranosa. Te dwa fakty (urodziny Alexa i wyniki konklawe) sprawiły, że uznaliśmy za wskazane stworzyć, jak zawsze subiektywną, listę 15 najlepszych utworów grupy Franz Ferdinand. Grupy której liderem jest Alex i która w swojej nazwie zawiera słowo Franciszek. No czy mogła się zdarzyć lepsza po temu koincydencja zdarzeń, żeby wybrać 15 najlepszych utworów tej szkockiej grupy dowodzonej przez Greka i Anglika wychowywanego w Niemczech, a która nazwę wzięła od imienia Austriackiego arcyksięcia?

15. Eleanor Put Your Boots On

To jeden z najspokojniejszych utworów w dorobku szkockiej formacji. Dominującą rolę odgrywają w nim pianino i akustyczna gitara. Całości słucha się znakomicie i trudno sobie wyobrazić, żeby jakakolwiek Eleonora pozostała głucha na prośbę przedstawioną w tak wyrafinowany sposób. Utwór był jednym z singli promujących album „You Could Have It So Much Better”.

14. Ulysses

Piosenka opowiadająca o nocnych wojażach, w czasie której niczym Odys (polska wersja imienia Ulysses przyp. red.) „nigdy nie wracamy do domu”. Piosenka o fantastycznej dynamice, która, jak to noc, z początku rozwija się spokojnie, jednak wraz z apelem „Come on and let’s get high” przeradza się w solidną propozycję zabawy. Jest to pierwszy utwór z płyty „Tonight”, w czasie której zespół udanie flirtuje z elektroniką. Owocem tegoż flirtu  jest „Ulysses”.

13. Michael

Pechowa trzynastka przypadła jednemu z najintensywniejszych i najszybszych utworów jakie kiedykolwiek zostały skomponowane przez duet Kapranos-McCarthy. Pochodzi z debiutu Szkotów i jest prawdziwą koncertową petardą, których jeszcze sporo się znajdzie w tym zestawieniu (nie bez kozery Franz Ferdinand otrzymał prestiżową nagrodę za Najlepszy Koncert 2012 roku przyznaną mu przez Słyszymisię).

12. No You Girls

Jeden z singli z „Tonight” zaczyna się od szczerej prośby „Kiss me” a reszta tekstu ma równie hedonistyczny wydźwięk. Ten fakt w połączeniu ze stałym tempem utworu, świetnym połączeniem elektroniki i gitar sprawia, że jest to jedna z najlepszych propozycji na imprezy. Domówki, kluby, plenery i co tam jeszcze chcecie.

11. Darts of Pleasure

Jeszcze bardziej hedonistyczny wydźwięk tekstu połączony z dużą dozą narcyzmu, bo czymże innym jest wykrzykiwane w drugiej połowie utworu „Ich heiße Superfantastisch!” (nie trzeba być wybitnym znawcą języka Goethego by to zrozumieć jak mniemam). Ja chyba najbardziej jednak lubię w tym utworze niespokojny rytm wybijany przez perkusję.

10. Walk Away

Pierwszą dziesiątkę otwiera utwór, będący drugim singlem z „You Could Have It So Much Better”, który stanowi niezwykłą formę apelu skierowanego do serbskiego nacjonalisty Gawriło Principa. To on strzelając do Franciszka Ferdynanda Habsburga (tak, tak, do Franza Ferdinanda) w Sarajewie wywołał I Wojnę Światową. A gdyby tylko był sobie odszedł…

9. The Fallen

Kolejne miejsce zajmuje piosenka otwierająca drugie wydawnictwo zespołu. „Some say you’re troubled boy/just because you like to destroy…” i ta bezlitosna gitara sprawiają, że jest to fenomenalne rozpoczęcie albumu i kolejna koncertowa petarda w naszym zestawieniu.

8. The Dark of the Matinée

Utwór, który opowiada o wracaniu do domu z uczelni i snuciu pięknych wizji odnośnie swojego przyszłego życia. Potem jednak nadchodzi brutalne zderzenie z rzeczywistością. Bardzo życiowe. Utwór ten był czwartym singlem z debiutanckiego krążka Franza.

7. Bite Hard

Kolejny w tym zestawieniu utwór z „Tonight”. Jest niesamowicie dynamiczny. Rozpoczyna się od spokojnego, niemalże smętnego zaśpiewu Alexa, by po chwili przerodzić się w imprezową bombę. A gdy myślimy, że już nie może być lepiej utwór znów przyspiesza. I tak cały czas, aż do końca w którym umieramy razem.

6. Do You Want To

Utwór oparty na bardzo prostym ale skutecznym schemacie. Zaczynamy od mocnego uderzenia, a potem przypierdalamy tak, że pęka sufit. Energia jest w tym utworze na niebotycznym poziomie. To sprawia, że na pytanie zadawane przez dzisiejszego jubilata odpowiadamy urzeczeni: chcemy, chcemy. Na koncertach urywa głowę.

5. This Fire

Ten utwór to jest ogień którego nie da się kontrolować i który spali to miasto. Ponadto stanowi on chyba najpotężniejszą koncertową rakietę jaką dysponuje Franz Ferdinand.

4. Lucid Dreams

Najbardziej nasycony elektroniką utwór z „Tonight”. Cenię go ogromnie za długą i wspaniale rozwijającą się partię instrumentalną. Głównie syntezatorową. Polecam nocną jazdę samochodem do tego songu. Zmienia postrzeganie rzeczywistości.

3. I’m Your Villain

Najniższe miejsce na podium zajmuje piosenka złożona z czterech części, z których każda jest genialna i z powodzeniem mogłaby być osobną całością. Zaczyna się od niesamowitego intro. Potem mamy części zwrotkowe odznaczające się bardzo dobrze zarysowanym tempem. Refreny są nieco pogodniejsze i szybsze. No i wisienka na torcie, czyli partia zaczynająca się od 2:45. Zespół pokazuje tutaj, że rzeczywiście ma trochę łotrowski charakter.

2. Outsiders

Utwór ten kocham za tekst, za tempo, za gitary, za klawisze, za to że tak perfekcyjnie zamyka „You Could Have It So Much Better”, za to że jest w nim taki moment że Alex śpiewa tylko przy akompaniamencie perkusji i za to że piosenka ta świetnie wypada na koncertach.

1. Take Me Out

Przewidywalny zwycięzca, ale nie mogło być inaczej. Mówimy Franz Ferdinand, mamy na myśli „Take Me Out”. Piosenka legenda. Napisano i powiedziano o niej już wszystko, więc nie będę sobie strzępił języka po próżnicy. Po prostu w ramach życzeń dla Alexa Kapranosa i Franciszka I posłuchajmy jej teraz razem.

Lewandowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s