Dużo dobra od Fair Weather Friends

Myślę, że od jakiegoś czasu nikogo nie trzeba przekonywać o tym, że polska scena muzyczna coraz szybciej dogania zachód. Zwłaszcza muzycy, których twórczość klasyfikuje się jako electro-pop (vide Kamp!). Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, to polecam zapoznać się, a najlepiej i zaprzyjaźnić z muzyką kwartetu Fair Weather Friends.

fwf

Zespół powstał w 2011 roku w Czeladzi i w jego skład wchodzą Maciek Bywalec, Paweł Cyz, Michał Maślak i Mateusz Zegan. Panowie otwarcie deklarują swoją fascynację współczesną muzyką elektroniczną i muzyką taneczną lat 70. i 80. Mają na koncie wydanie EP-ki w 2012 roku, wizytę na najważniejszych festiwalach muzycznych w naszym kraju (Heineken Opener Festival, Coke Live Music Festival), a także tytuł „Nadziei 2013” przyznany im przez Roxy FM. Zawartość wydanej w marcu 2012 EP-ki „Eclectic Pixels” to cztery utwory, które wyróżniają się świeżym brzmieniem i wyjątkowym wokalem Michała Maślaka. Śmiem zaryzykować tezę, że nikt w naszym kraju nie potrafi w ten sposób śpiewać po angielsku. Michał robi to bardzo czysto. Jego głos przywodzi na myśl wokalistę Kings of Leon. Dla części osób może to być atut FWF, dla innych (w tym dla mnie) ich największy minus. W czym wobec tego tkwi ich siła? Przebojowe „Fortune Player” (podkład muzyczny oficjalnego klipu promującego Coke’a), dynamiczne „Floating”, spokojniejsze „Mellow Walls” i orzeźwiające „All Out” łączy jedna wspólna cecha. Wszystkie te utwory są bardzo dobrymi kompozycjami i posiadają fantastyczną warstwę muzyczną. Całość brzmi jak wyprodukowana w Berlinie, albo Los Angeles, a nie w naszym Chorzowie.

Na tym jednak nie koniec. W Dzień Kobiet ukazała się kolejna EP-ka autorstwa czeladzkiego kwartetu. „Fly By” to wydawnictwo zawierające piosenkę autorstwa Fair Weather Friends i jej trzy remiksy autorstwa Gazelli, No Drama i UL/KR. Po tym utworze słychać, że aspiracje FWF sięgają dużo dalej niż obszar między Odrą a Bugiem. Ba! Ich horyzont nie kończy się na Kanale La Manche. W tym utworze zawarte jest wszystko, czego potrzeba, żeby odnieść sukces nad Wisłą, na Starym Kontynencie i po drugiej stronie Atlantyku. Chwytliwy refren, błyszczące dźwięki syntezatorów i dopieszczone brzmienie perkusji i gitar razem składają się niczym budowla z klocków lego w bardzo zgrabną popową piosenkę. Remiksy również brzmią przyzwoicie. EP-ka została wydana nakładem wytwórni Brennnessel pod której skrzydłami znajduje się już raz wspominany przeze mnie Kamp! Ta współpraca może okazać się bardzo owocna. Jak podejrzewam jej nakładem ukaże się również debiutancki longplay Fair Weather Friends, z którym myślę, że warto będzie się szczerze zaprzyjaźnić.

Lewandowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s