10 najlepszych piosenek z Bonda

James Bond to jedna z niepodważalnych ikon popkultury. Najprawdopodobniej nie ma na świecie człowieka, który nigdy nie słyszał, nie widział lub nie miał styczności z żadnym z filmów z jego udziałem, które towarzyszą nam już od 50 lat. Pół wieku to szmat czasu, więc nie powinno nas dziwić, że Bond przez ten okres zmieniał się dość znacząco. Zmieniały się Aston Martiny którymi jeździł, gadżety których używał i zmieniał się również sam Bond. Z dostojnego gentlemana bez kropli potu na skroni, zawsze wychodzącego z klasą z każdej kryzysowej sytuacji, czyli wykreowanego przez sir Seana Connery’ego, Agent 007 stał się brutalnym i nie wahającym się pobrudzić rąk mięśniakiem (Daniel Craig). Wraz z tym ewoluowała od zawsze towarzysząca Bondowi muzyka, w której tworzeniu udział brali najznamienitsi wykonawcy ówczesnych lat. Począwszy od Louisa Armstronga, przez Paula McCarthneya, Duran Duran, Bono, Tinę Turner, Madonnę, Jacka White’a na Adele skończywszy. Redakcja „Słyszymisię” postanowiła z okazji dzisiejszej (26 października) premiery najnowszego filmu o Agencie 007, czyli „Skyfall” wybrać według naszego słyszymisię dla Was 10 najlepszych piosenek z filmów o Jamesie Bondzie.

010. „Die another day”- Madonna, 2002

Utwór nagrany przez królową popu, za którą nie przepadamy, wyróżniał się pozytywnie na tle pozostałych piosenek i głównie dlatego znalazł się w naszym Top 10. Wynik zaskakujący tym bardziej, że wszyscy jesteśmy zgodni co do tego, że nie jest to piosenka pasująca do Bonda.

009. „Skyfall”- Adele, 2012

Obawialiśmy się, że ta piosenka nie zmieści się w naszym topie. Znalazła się w nim jednak głównie ze względu na dobry refren. Ta gwiazda „największego” formatu pokazała w niej wszystkie swoje atuty, dzięki którym zyskała tak ogromną popularność na całym świecie, czyli niespotykany tembr głosu i niezwykłą intensywność wkładaną w śpiew. Jesteśmy pewni, że otrzymała za tę piosenkę grubą kasę, a nam pozostaje, wzorem Asteriksa i Obeliksa, mieć nadzieję, że niebo jednak nie runie nam na głowy, gdy Adele się już tam znajdzie.

008. „The living daylights”- A-ha, 1987

Miejsce ósme w naszym zestawieniu zajęła piosenka nagrana przez ponurych Norwegów i taki jest też jej nastrój. Słychać tu esencję lat 80. Syntezator i lekko kiczowate fragmenty perkusji elektronicznej tworzą jednak całkiem zgrabną całość. Czy nam się podoba? Aha.

007. „Goldeneye”- Tina Turner, 1995

Utwór skomponowany przez Bono i The Edge z U2 pięknie zaśpiewany przez nieśmiertelną Tinę. Pierwszy film w którym pojawił się najbardziej kojarzący się nam z Bondem Pierce Brosnan i głównie przez sentyment do niego i „naszej” Izabelli Scorupco pojawiającej się u jego boku ta piosenka zyskała sobie naszą sympatię. Mimo tego wciąż traktujemy ją z lekkim przymrużeniem złotego oka.

006. „The world is not enough”- Garbage, 1999

Pierwszy zespół rockowy który dostąpił zaszczytu nagrania piosenki tytułowej do filmu o Bondzie. Może w aranżacji pojawiającej się w filmie nie brzmi jak pozostała twórczość Garbage, jednak wyróżnia się spośród pozostałych kompozycji, które powstawały w podobnym okresie i dzięki temu zdobyła nasze uznanie.

005. „A view to kill”- Duran Duran, 1985

Miejsce piąte zajmuje, najbardziej wyłamująca się z ówczesnych schematów dotyczących piosenek nagrywanych do filmów o Agencie 007, kompozycja. W przeciwieństwie do poprzednich rzewnych ballad śpiewanych przez kobiety, ten utwór cechuje przebojowość i szybkie tempo. Prężnie rozwijający się w tamtym okresie gatunek, jakim był new-wave, zaznaczył swoją obecność również w filmie o Bondzie.

004. „Live and let die”- Paul McCartney & Wings, 1973

Miejsce tuż za podium przypadło w udziale utworowi który był efektem ponownej współpracy dwójki osób odpowiedzialnych za jeden z najwspanialszych zespołów w historii muzyki czyli Paula McCartneya i producenta George’a Martina z The Beatles.  Brzmieniem dużo bardziej przypominał on twórczość Czwórki z Liverpoolu niż „bondowskie” piosenki. Dodatkowo jest to kompozycja najbardziej otwarta, o często zmieniającym się rytmie i psychodelicznym zabarwieniu. Dodaje skrzydeł.

003. „You know my name”- Chris Cornell, 2006 (Casino Royale)

Czołową trójkę naszego zestawienia otwiera piosenka nagrana do pierwszego filmu z udziałem Daniela Craiga. Jest to również pierwsza prawdziwie rockowa piosenka użyta w całej serii. Uwagę zwraca charyzmatyczny wokal i żywiołowa gitara w połączeniu z orkiestrową aranżacją. Był to pierwszy zwiastun zmian dotyczących całej koncepcji „nowego Bonda”, który przestał być wyabstrahowanym z rzeczywistości ideałem a stał się bardziej realistyczny i bliższy zwykłemu człowiekowi. Jeśli nie zgadzacie się z tym werdyktem to znacie nasze imiona.

002. „James Bond Theme”- Monty Norman, 1962 (Dr. No)

Postanowiliśmy docenić przede wszystkim ponadczasowość tej kompozycji. Jest to piosenka jednoznacznie kojarząca się z Bondem i  pojawiająca się w każdej części serii. Genialne jest w niej wszystko, począwszy od intro, przez charakterystyczną partię basową, aż do sztandarowego motywu w którym pojawia się trąbka, a który znają wszyscy. Bez niej Bond nie byłby Bondem.

001. „Another way to die”- Jack White & Alicia Keys, 2008 (Quantum of Solace)

Nadeszła pora na wisienkę na torcie, gwóźdź programu i zwycięzce najbardziej prestiżowego plebiscytu ostatnich lat. Jednogłośnie uznana przez redakcję „Słyszymisię” jako „bondowy” hit wszechczasów. Mistrzowska kompozycja lidera The White Stripes, The Raconteurs i The Dead Weather i absolutnego guru współczesnej muzyki alternatywnej zaskakująco dobrze uzupełniła się z wokalem gwiazdy popu. W efekcie powstała wybuchowa mieszanka tak idealnie pasująca do charakteru Bonda granego przez Craiga. Riff Jacka jest drapieżną dziką bestią która wgryza się w mózg jak wściekły pies. Wokal Alicii jest kluczem otwierającym drzwi do naszego serca. Jesteśmy wstrząśnięci; nie zmieszani.

Redakcja „Słyszymisię”

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s