„Garota de Ipanema”, czyli brazylijska bossa nova

Dzień dziś niezbyt słoneczny. Mokro, zimno, ciemno, od rana siąpi. Za bardzo nawet nie chciało się wstawać z łóżka. Ludzie – parasole, pociągając nosami, kaszląc, przemieszczając się z punktu w punkt, myślą już pewnie z utęsknieniem o powrocie do domu.  Uznałem, że jest to idealna pora by przypomnieć o chyba najbardziej słoneczno-zaraźliwej muzyce jaką znam, o brazylijskiej bossa novie (dzisiaj w formie krótkiej notki, ale w najbliższym czasie również w trochę obszerniejszym informacyjnie artykule) i w tym deszczowym dniu, choć na 5 minut przenieść się myślami na plażę Copacabana czy Ipanema w Rio de Janeiro.

Wybrałem jeden z najbardziej znanych na świecie utworów z tego gatunku, który został już wykonywany i nagrywany przez tylu znakomitych muzyków, że być może mało kto wie kto stoi za jego narodzinami. „Garota de Ipanema” (czyli po prostu Dziewczyna z Ipanemy – plaży w Rio de Janeiro) to kompozycja brazylijskiego muzyka, uważanego za jednego z twórców i czołowych propagatorów Bossy Novy – Antonio Carlosa Jobima (inaczej  Tom Jobim)  oraz również brazylijskiego poety i tekściarza Viniciusa de Moraesa. Tak charakterystyczna (synkopowa) rytmika i sposób gry na gitarze klasycznej Toma Jobima, któremu udało się połączyć progresje akordów spotykaną w jazzie z sekcją rytmiczną znaną z rodzimej dla niego samby dała światu melancholijną mieszankę lenistwa i pozytywnej, spokojnej i wyciszającej energii. Razem z intymnym i delikatnym tekstem Moraesa opisującym najpiękniejszą dziewczynę jaką autor piosenki kiedykolwiek widział, przechadzającą się po plaży Ipanema , utwór sprawia, że nasz mózg rozciąga się wygodnie na plażowym leżaku, a my czujemy się jak na wakacjach (po kilku caipirinhach).

Tutaj w wykonaniu Franka Sinatry (z czasów, gdy bossa nova była już bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych – w 1967 roku)

Maciejeski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s