Blur ruszają w trasę?

Najważniejszy zespół lat 90. w Wielkiej Brytanii, czyli Blur uraczyło nas minionego lata dwoma nowymi utworami, pierwszymi od czasu ich ostatniej płyty, czyli Think Tank z 2003 roku (nie licząc jednego singla „Fool’s Day” skądinąd bardzo dobrego). Muzycy odpowiedzialni za powstanie takich hitów jak „Parklife”, „Song 2”, „Girls and Boys” czy „The Universal” stworzyli dwie nowe kompozycje z myślą o koncercie jaki później zagrali z okazji zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, w Hyde Parku 14 sierpnia 2012 roku. Damon Albarn, Graham Coxon, Alex James i David Rowntree nagrali razem od 1991 do 2003 roku siedem studyjnych płyt (ona ostatniej Coxon zagrał jednak tylko w jednym utworze), z których każda była inna i każda wybitna.  Trudno o dwie lepiej ukazujące tę wszechstronność muzyczną Blur piosenki niż „Under the Westway” i ” The Puritan”. Pierwsza z nich to spokojny utwór z udziałem pianina, stonowaną gitarą i  melodyjnym i momentami przejmującym wokalem Damona. Ważną rolę odgrywa w niej również tekst napisany przez niego. Znajdziemy w nim komentarz autora do obecnego stanu naszej cywilizacji, w której ludzie oddalili się od siebie i przestali umieć komunikować a najważniejsze dla nich są pieniądze. Całość jest naprawdę, no cóż, piękna.

Druga z piosenek, czyli „The Puritan” to z kolei bardzo dobry synth-popowy utwór. Rolę pianina przejmują klawisze syntezatorowe a tempo jest dużo szybsze i intensywniejsze. Tekst jest mniej poważny, co nie znaczy, że Damon odmówił sobie wbicia tu i ówdzie szpilki wszystkim tym, którzy lubią podążać za ogólnie przyjętymi trendami. Oddaję już jednak głos zespołowi.

Wracam do tych dwóch utworów z powodu dwóch wiadomości, które zelektryzowały wszystkich fanów tej legendy Britpopu, a ukazały się w tym miesiącu (październik 2012). Pierwszą z nich jest ogłoszenie Blur jako headlinera jednego z ważniejszych festiwali muzycznych w Europie, czyli Rockwerchter Festiwal w 2013 roku, mimo tego iż panowi zarzekali się, że ich występ w Hyde Parku będzie ostatnim w karierze zespołu (Alex James powiedział tak w jednym z odcinków Top Gear na przykład). Drugim newsem który bardzo mnie ucieszył było ogłoszenie czwórki z Londynu jako gwiazdy kolejnego europejskiego festiwalu, czyli Primavera Sound odbywającego się w Barcelonie i Porto. To oznacza, że u Blur wreszcie przestało się wszystko rozmywać a sprawy zaczęły iść w dobrym kierunku. Ze swojej strony wyrażę tu nieśmiałą nadzieję, że wreszcie na ich trasie znajdzie się nasz kraj a panowie wrócą do studia, bo jak udowadniają „Under the Westway” i „The Puritan” wciąż mają coś do powiedzenia na temat otaczającej ich rzeczywistości.

Lewandowski

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s